Lorem ipsum dolor amet, modus intellegebat duo dolorum graecis

Sledujte nás

Vyhľadať

baby masaze

Vek 1 – 3 rokov

fyzioterapia a rehabilitácia

Poruchy pohybového aparátu sú čoraz častejším problémov u detí predškolského a veku. Dôkladným vstupným vyšetrením vám fyzioterapeutka určí vhodné cvičenie.

Všimli ste si, že

– vaše dieťatko chodí po špičkách

– sťažuje sa na bolesť

– má vystúpené lopatky alebo vyduté bruško

– vnímate asymetriu v držaní tela

– vaše dieťa často padá a je zdanlivo nešikovné pri hre s rovesníkmi

– má ploché nôžky alebo spadnutú klenbu

 

V tomto období sa dieťatko vyvýja rýchlo, preto by sme si mali všímať nie len pohybové aktivity, ale aj jeho sociálne, adaptačné schopnosti a jemnú motoriku. Dieťa by malo zvládnuť samostatnú chôdzu po schodoch. Cúva, poskakuje znožmo, spraví lastovičku…

Pri hre si všímame polohu pri sede. Sed v tvare W je nevhodný, podporuje nesprávny vývoj kĺbov a hypermobilitu. Spozornieť by sme mali aj v prípade, keď sa dieťatko po krátkej chôdzi pýta často na ruky.

Myslime na to, že čím skôr sa rozhodneme vhodnou terapiou riešiť problém, tým efektívnejšie a rýchlejšie vieme pomôcť a eliminovať zdravotné ťažkosti dieťatka v dospelosti.

S čím vám vieme pomôcť

Torticollis u novorodencov je stav, pri ktorom má novorodenec sklonenú alebo natočenú

hlavičku do strany. Je to často spôsobené skrátením alebo kŕčom svalu na krku nazývaného sternocleidomastoideus (SCM). Tento stav môže byť dôsledkom rôznych faktorov, ako sú porodná trauma, abnormálne postavenie plodu v maternici alebo obmedzený priestor v maternici.

Torticollis môže spôsobovať bolesť a obmedzenú pohyblivosť krku. Príznaky môžu zahŕňať nakláňanie hlavy na jednu stranu, ťažkosti s otočením hlavy na opačnú stranu, bolesť v krku alebo napätie svalov krku.

Liečba môže zahŕňať fyzioterapiu, naťahovanie svalov krku, cvičenia na posilnenie svalov, masáže a iné terapeutické postupy, aby sa zlepšila pohyblivosť a postavenie krku. Je dôležité, aby bola liečba individuálne prispôsobená potrebám konkrétného dieťaťa a vykonávaná pod dohľadom lekára alebo fyzioterapeuta. Taktiež je odporúčané začať liečbu čo najskôr, aby sa zabránilo komplikáciám a dosiahla sa lepšia prognóza.

Centrálny nervový systém / CNS / ako hlavný riadiaci systém ľudského mozgu, má za úlohu riadiť polohu tela. Pri narušenom riadení hovoríme o CKP ako o stave, ktorý je menný a vyjadruje momentálny stav lability CNS vo vzťahu k vnútornému prostrediu.

Vyznačuje sa abnormálnym vývinom bedrového kĺbu v rannom detstve. Má viacero stupňov až po dislokáciu. Predstavuje poruchu nie len acetabula / jamky bedrového kĺbu /, ale aj proximálnej časti femura / časť stehennej kosti bližšie k jamke /, či kĺbového puzdra. Tento abnormálny vývin vývin má vplyv na svalovú koordinačnú činnosť dieťaťa.

Ploché nohy sú stav charakterizovaný stratením alebo znížením oblúka chodidla, čo vedie k dotyku celej plochy nohy s podložkou, keď stojíte. Normálne by malo chodidlo mať oblý tvar, čo poskytuje pružnosť a podporu pri chôdzi a státí. U ľudí s plochými nohami je tento oblúk buď znížený alebo úplne chýba. Plochonožie môže byť príčinou rôznych problémov, ako sú bolesť v nohách, členkoch alebo kolenách, nadváha, únava pri státí alebo chôdzi, ako aj ďalšie problémy s držaním tela.

Liečba plochých nôh závisí od závažnosti stavu a prípadných príznakov. Môže zahŕňať použitie ortopedických vložiek do topánok, cvičenie na posilnenie svalov nohy, nosenie vhodnej obuvi a v niektorých prípadoch aj chirurgické zákroky, najmä ak je stav veľmi závažný alebo sprevádzaný výraznými príznakmi. Je dôležitá konzultácia s lekárom alebo špecialistom na ortopédiu, aby sa určilo najvhodnejšie riešenie pre každého jednotlivca.

Špičkovanie je stav, keď sa predná časť chodidla otáča smerom von, čo spôsobuje, že dieťa chodí na prstoch namiesto celého chodidla. Chôdza po špičkách u detí môže byť príčinou obáv, pretože môže súvisieť s rôznymi faktormi a podmienkami.

Medzi možné príčiny špičkovania u detí patria:

Špičkovanie ako normálny vývojový stav: U malých detí môže byť špičkovanie normálnym

vývojovým štádiom, ktoré sa môže časom spontánne zlepšiť, keď sa vyvinie lepšia kontrola a sila svalov. Neurologické poruchy: Špičkovanie môže byť príznakom niektorých neurologických porúch alebo vývojových porúch, ako sú napríklad svalové dysbalancie, detská obrna, svalová dystrofia alebo autizmus. Ortopedické problémy: Niektoré ortopedické problémy, ako sú ploché nohy alebo problémy s chodidlami, môžu spôsobiť špičkovanie.

Je dôležité, aby sa špičkovanie u detí dôkladne vyšetrilo, aby sa identifikovala príčina a vyhodnotili potenciálne dôsledky. Liečba sa môže líšiť v závislosti od príčiny a závažnosti stavu. To môže zahŕňať fyzioterapiu, ortopedické zásahy, nosenie vhodnej obuvi alebo iné terapeutické intervencie. V prípade akýchkoľvek obáv o vývoj alebo zdravie dieťaťa je vždy dôležité konzultovať s lekárom alebo špecialistom.

Diastáza brušných svalov je stav, pri ktorom dochádza k oddeleniu alebo rozšíreniu svalových skupín v oblasti brušnej steny, najčastejšie sú to svaly rectus abdominis. Normálne tieto svaly tvoria pevnú stenu vpred brucha. Diastáza sa vyskytuje, keď tieto svaly divergujú, čím vytvárajú medzeru medzi nimi. Ak sa medzera zväčšuje, môže spôsobiť rôzne problémy, ako je oslabenie brucha, bolesť chrbta, problémy s držaním tela a iné.

Obvykle sa diastáza u novorodencov zlepšuje s časom, keď sa svaly zosilňujú a začínajú lepšie fungovať. Vo väčšine prípadov sa odporúča sledovanie a cvičenia na posilnenie svalového korzetu. Rodičia by mali byť však pozorní na akékoľvek ďalšie príznaky, ako je nadmerné vyčnievanie brušnej steny alebo neschopnosť novorodenca držať potravu. V týchto prípadoch je dôležité poradiť sa s pediatrom, aby sa vylúčili možné závažnejšie problémy.

Deformity chodidiel u detí sú rôznorodé problémy alebo abnormality, ktoré ovplyvňujú tvar alebo štruktúru nôh. Tieto deformity môžu byť vrodené alebo sa môžu vyvinúť v priebehu rastu a vývoja dieťaťa. Existuje niekoľko bežných deformít chodidiel u detí:

 Pes equinovarus (klubová noha): Ide o deformitu charakterizovanú zákrutou dolnej časti nohy smerom k vnútornej strane a súčasne sú špičky prstov obrátené smerom dovnútra.

Pes planus (plochá noha): Pri tejto deformite je lýtkový sval (m. gastrocnemius) slabý, čo vedie k zníženiu oblúka nohy a kladeniu celého chodidla na zem.

Pes cavus (holá noha): Je to stav, pri ktorom je oblúk nohy príliš vysoký. To môže spôsobiť nadmerné tlaky a bolesti v niektorých oblastiach chodidla.

Valgusová alebo varusová deformita: Valgusová deformita je charakterizovaná vychýlením dolnej časti nohy smerom k vonkajšej strane, zatiaľ čo varusová deformita je opačná, smeruje dolná časť nohy k vnútornej strane.

Metatarzálne deformity: Ide o deformity, ktoré ovplyvňujú kosti medzi pätkou a prstami, ako napríklad halux valgus (pálčivý palec), kde sa palec odchyľuje smerom k ostatným prstom.

Príčiny deformít chodidiel u detí môžu byť genetické, vrodené alebo získané počas rastu a vývoja. Ďalšie faktory, ako sú nedostatočná podpora chodidiel, nesprávna obuv, alebo určité ochorenia, môžu tiež prispieť k vzniku deformít.

Liečba deformít chodidiel u detí závisí od konkrétnej deformity, jej príčiny a závažnosti. Môže zahŕňať fyzioterapiu, ortopedickú obuv, vložky do topánok, nosenie ortéz, alebo v niektorých prípadoch chirurgické zákroky. Je dôležité, aby sa každý prípad individuálne posudzoval a liečil pod dohľadom kvalifikovaného lekára alebo ortopéda.

Hypertonus u detí je stav, ktorý charakterizuje nadmerné napätie svalov, čo znamená, že svaly sú príliš stiahnuté alebo zatiahnuté. Tento stav môže ovplyvniť rôzne svalové skupiny v tele dieťaťa a môže mať rôzne príčiny.

Medzi možné príčiny hypertónie u detí patrí:

Neurologické poruchy: Neurologické poruchy ako napríklad detská mozgová obrna,

cerebrálna paréza (CP) alebo epilepsia môžu spôsobiť hypertóniu u detí. Tieto poruchy môžu ovplyvniť signály mozgu, ktoré kontrolujú svaly, vedúc k nadmernému napätiu.

Genetické faktory: Niektoré genetické poruchy môžu byť spojené s hypertóniou. Príkladom môže byť svalová dystrofia alebo niektoré dedičné neuromuskulárne poruchy.

Trauma alebo zranenia: Zranenia alebo traumy môžu spôsobiť nadmerné napätie svalov, najmä ak sú svaly postihnuté pri nehode alebo úraze.

Metabolické poruchy: Niektoré metabolické poruchy môžu mať za následok hypertóniu. Napríklad porucha látkovej výmeny alebo metabolické ochorenia.

Infekcie alebo zápalové procesy: Niektoré infekcie alebo zápalové procesy v tele môžu spôsobiť nadmerné napätie svalov.

Príznaky hypertónie u detí môžu zahŕňať zvýšenú tuhosť svalov, ťažkosti s pohybom, problémy s koordináciou pohybov, neschopnosť uvoľniť svaly a obmedzenú rozsah pohybu.

Liečba hypertónie u detí závisí od príčiny a závažnosti stavu. Môže zahŕňať fyzioterapiu, ktorá zameriava sa na uvoľnenie svalov a zlepšenie flexibility, farmakoterapiu, ortézy alebo iné terapeutické postupy. Je dôležité, aby sa deti s hypertóniou sledovali a liečili pod dohľadom kvalifikovaného pediatra alebo neurológa.

Hypotonus u detí je stav charakterizovaný nízkym svalovým tonusom alebo svalovou slabosťou. Tonus svalov sa týka ich prirodzenej schopnosti udržiavať určitý stupeň napätia alebo napnutia, aby podporili postoj a pohyby tela.

Príčiny hypotonie u detí môžu byť rôznorodé a zahŕňajú:

Neurologické poruchy: Hypotonus sa môže vyskytovať u detí s rôznymi neurologickými poruchami, ako sú napríklad cerebrálna obrna, svalová dystrofia, genetické poruchy, alebo poruchy vývoja mozgu.

Metabolické poruchy: Niektoré metabolické poruchy môžu spôsobiť hypotonus u detí, ako je napríklad hypotyreóza, ktorá vedie k nízkemu hladinám hormónov štítnej žľazy.

Systémové ochorenia: Niektoré systémové ochorenia, ako je napríklad Downov syndróm, môžu sprevádzať hypotonus.

Genetické faktory: V niektorých prípadoch môže byť hypotonus spôsobený genetickými faktormi.

Komplikácie počas tehotenstva alebo pôrodu: Hypotonus môže byť tiež výsledkom komplikácií počas tehotenstva alebo pôrodu, ako je napríklad nedostatok kyslíka.

Príznaky hypotonie u detí môžu zahŕňať oneskorený vývoj motorických schopností, ako je držanie hlavy, sedenie, plazenie alebo chôdza, výraznú svalovú slabosť, ťažkosti s kontrolou pohybov a problémy s rovnováhou. Liečba hypotonie u detí závisí od príčiny a závažnosti stavu. Môže zahŕňať fyzioterapiu, ktorá sa zameriava na posilnenie svalov a zlepšenie motorických schopností, rehabilitáciu,  farmakoterapiu alebo iné zákroky zamerané na zlepšenie funkcie svalov a motoriky. Je dôležité, aby sa deti s hypotonusom sledovali a liečili pod dohľadom kvalifikovaného pediatra alebo špecialistu.

POSTARÁME SA
AJ O VAŠE DIEŤA