Plochá noha – pes planus
Pojem plochá noha býva aktuálnou témou rodičov detí v predškolskom veku. Čo tento pojem vôbec znamená? Ako môžeme doma spozorovať či naše dieťa netrpí plochými nohami? V tomto článku si stručne vysvetlíme niečo o chodidle, čo je to plochá noha, aké sú jej príčiny a ako si môžete urobiť domáci test.
Noha ako pružná a podporná konštrukcia nášho tela
1Každá noha je tvorená z takzvanej konštrukcie, klenby, ktorá obsahuje kosti, kĺby, väzy a svaly. Poznáme dve takéto klenby, priečnu a pozdĺžnu. Pozdĺžna klenba slúži ako podporná základňa pre celé telo, ktorá sa dokáže prispôsobovať počas cyklu chôdze. Je schopná rozptýliť sily záťaže počas chôdze.
Nie je všetko tak ako sa zdá
1,5 Častokrát si môžeme myslieť, že naše dieťa ma plochú nohu. No nemusí to byť tak. U batoliat môžeme mnohokrát pozorovať plochú nohu avšak nemusí ísť naozaj o plochú nohu. V prvých rokoch života dieťaťa v klenbe pozorujeme tzv. tukový vankúšik, ktorý býva u detí do veku 5. až 6. roku života. Ide o obdobie nezrelého chodila, ktoré sa pri chôdzi splošťuje. Postupným zrením, kostí, svalov a väzov je tukový vankúšik nahradzovaný stredovou pozdĺžnou klenbou, ktoré začína klenutím vnútornej hrany chodidla v období okolo 2. roku života.
Funkčná a tuhá plochá noha
2U plochej nohy v detskom veku ide o zníženie až vymiznutie jednej z klenby a to konkrétne stredovej pozdĺžnej klenby. 3Toto zníženie až vymiznutie stredovej pozdĺžnej a zvýšená vbočenosť pätovej kosti býva pod vplyvom zvýšenej voľnosti väziva. U vášho dieťaťa si mnohokrát môžete všimnúť vbočenie členkov pri chôdzi. 1 ,4 Znížená funkcia klenby môže byť bez príznakov, kedy hovoríme o flexibilnej, resp. funkčnej plochej nohe. Tento typ plochej nohy býva najčastejší. Správne zaradenie svalov nohy, dolnej končatiny a trupu sa presiahnutie vnútornej hrany chodidla mení a noha sa dostáva do správnej funkcie.
Pri druhom type hovoríme o tuhej (rigidnej) plochej nohe, ktorá môže ovplyvniť aj pohyb dolných končatín a driekovej chrbtice, čo môže mať za následok zvýšenie bolesti v spomínaných oblastiach.
Prečo má moje dieťa plochú nohu?
1, 5 Príčina tohto stavu môže mať viacero faktorov. Plochá noha môže byť ovplyvnená nadmernou voľnosťou kĺbov (hypermobilitou), zníženým svalovým napätím (tonusom) či obezitou. Taktiež k plochým nohám prispievajú nesprávne osvojené pohybové návyky, stav po nejakom úraze či porucha svalov v zmysel zvýšeného napätia, najčastejšie zvýšené napätie achillovej šľachy.
Je dôležité pripomenúť, že plochá noha sa premieta do celého tela a má na ňu vplyv mnoho vyššie spomínaných faktorov. Preto je potrebné spomenúť aj obuv, ktorá má veľký vplyv. Úzka a nepružná obuv obmedzuje pohyb chodidla. Dieťa nemá dostatok priestoru pre palce, ktoré potrebuje zapojiť pri chôdzi a tým sa znižuje možnosť zapojenia všetkých svalov na nohe.
Pre jednoduchý test na doma môžete využiť ceruzku a papier a obkresliť dieťaťu obe nohy. Taktiež môžete využiť kartón a vodu alebo aj v rámci hry farby určené na telo. Dieťa si samo môže namaľovať nohy a pomôžeme mu vytvoriť otlačky nôh na kartón.
Dôležitým ukazovateľom je chýbajúce vyklenutie vnútornej hrany chodidla alebo jej presiahnutie cez vnútorný okraj chodidla. Dôkladnú diagnostiku vykoná ortopéd a určí diagnózu, prípadne fyzioterapeut na plantograme či podoskope.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29381041/ (1)
https://search.informit.org/doi/abs/10.3316/INFORMIT.110884830584000 (2)
Dungl (3)
https://ugeskriftet.dk/videnskab/diagnostik-evaluering-og-behandling-af-platfodder-hos-born (4)
laxacita vaziva –zvýšená voľnosť vaziva
https://www1.racgp.org.au/ajgp/2020/may/paediatric-pes-planus (5)